Vystoupení pro školy nebo chcete-li výchovné koncerty a další pořady pro děti mají v Martinově životě své speciální místo. artin Žák nezapomíná ani na ty nejmenší. Dokladem toho je třeba publikace První krůčky s kytarou aneb jednoduchá country kytara pro malé začátečníky (Country Home 1999).
A konec konců i pěkná řádka dětských písniček či hudebně vzdělávacích pořadů včetně koncertů pro školy a školky, jejichž prostřednictvím se děti všech věkových kategorií zábavnou formou seznamují se zajímavými kapitolami dějin, mají možnost vidět a slyšet známé i téměř zapomenuté hudební nástroje, navštívit vzdálené kraje a hlavně se do celého programu aktivně zapojit.Přečtěte si některé z ohlasů na Martinovy školní pořady ZDE.„Ve školách, když před sebou vidíš tolik nevinných tváří, nikdy nemůžeš mít pocit, že bys to měl vzdát. Nemůžeš říct: Není žádná naděje. Budeš se dál pokoušet.“

Pete Seeger, legendární americký folkový zpěvák, jeden z Martinových učitelů


„Martinova láska k old-time hudbě je nakažlivá. V Evropě není žádný jiný člověk, který by udělal víc pro předávání této hudební tradice než Martin Žák.
A také díky němu (a s trochou štěstí), udrží budoucí generace mladých lidí tuto hudbu
při zdravém životě.“

Scott Miller, mistr ve hře na rytmické kosti z Missouri, USAProgram nazvaný Těm, co ještě chtějí zpívat patří mezi Martinovy nevšední koncerty pro děti a není ničím jiným než neformálním setkáním s písničkami a několika akustickými hudebními nástroji. Vše v těsném přátelském kruhu. U vzniku pořadu bylo jen Martinovo přání, aby jeho písně byly dostupné i těm nejmenším skupinkám, které „ještě chtějí zpívat“. A obyčejné společné zpívání bez jakýchkoli rekvizit a efektů, bez potřeby jeviště a hudební aparatury, je základem tohoto setkání.
Martin Žák tak vlastně navazuje na tradici jednoho ze svých učitelů, amerického písničkáře, „bojovníka světla“ Pete Seegera, jehož celoživotním přáním bylo slyšet celý svět zpívat:

„Copak kdysi nebylo zpívání součástí našeho každodenního života? Naši vzdálení předkové, ať už byli kdekoliv v tomto světě, zpívali, když mleli obilí, pádlovali v kánoích, nebo putovali po dlouhých cestách. Z těchto střípků můžeme začít znovu utvářet své životy. Najít vhodné písně a zpívat je znovu a znovu, to je dobrý začátek.
A když jeden vyťukává rytmus, zatímco druhý vede melodii, nebo když tři lidé objeví harmonii, aniž by kdy předtím tušili, že taková vůbec existuje, nebo když se zástup lidí přidá v refrénu - jako bychom nadzdvihli strop o několik centimetrů výš.
Potom člověk pochopí: Náš svět má pořád ještě naději.“

Zapojení dětí:
zpěv, pohyb, případně hra na hudební nástroje
Délka programu: 60 minut nebo dohodou
Vhodné pro 1. a 2. stupeň ZŠ a MŠ (každé vystoupení je osobitý originál respektující věkovou skladbu mladých posluchačů a místní podmínky)

Maximální počet dětí
pro jedno vystoupení: 50 


„Seegerův odkaz jako hráče na banjo a zvěstovatele americké lidové hudby dnes žije i díky koncertům a programům pro školy pořádaným jeho následovníkem Martinem Žákem.“

Mezinárodní festival hudebních filmů MOFFOM


„A přece je třeba zpívat, víc než jindy je třeba zpívat.“

Vinícius de Moraes, velký brazilský básník


„Až lidi přestanou zpívat, bude konec světa.“

Albert Einstein
Písně, příběhy a starobylé melodie byly nepostradatelnými společníky prvních osadníků, kteří se v prošlých staletích začali usazovat v údolích a na svazích Appalačských hor. Odtud pak pokračovalo osídlování Ameriky dál na západ. Martinův pořad Když osadník zpívá vás zavede právě mezi ty odvážné muže a ženy, kteří se ve vzácných chvílích „po práci“ dokázali sami postarat o svoji vlastní zábavu. Nic jiného jim ostatně nezbývalo.
Pojďte se mnou do časů horalských srubů a odlehlých venkovských stodol, kde právě začíná osadnická zábava. Krajem se rozezní banjo, kytara, autoharfa, harmonika. Možná i některý z tajuplných nástrojů jako je brumle, luk, lžíce, mrštnej janek, whimmy diddle, papírový pytlík, nebo co bude právě v tu chvíli po ruce.

I tento pořad je zábavným putováním po stopách tradičního lidového zpívání a muzicírování, cestou ke kořenům dnešní country písničky a konec konců i celé populární hudby.

Zapojení dětí: zpěv, pohyb, hra na hudební nástroje
Délka programu: 60 minut nebo dohodou
Vhodné pro 1. a 2. stupeň ZŠ a MŠ (každé vystoupení je osobitý originál respektující věkovou skladbu mladých posluchačů a místní podmínky)


Teď, když je nová stodola postavená, úroda sklizená a tvůj mezek se taky raduje nad svou zaslouženou večeří, je důvod ke zpěvu dvojnásobný !! 

 

Martinův koncert pro školy s názvem Než se roztočil gramofon je poutavým příběhem z historie osídlování „země zaslíbené“ - Ameriky - vyprávěný dobovými hudebními nástroji jako je banjo, kytara, autoharfa, harmonika, ale také obyčejná valcha na praní prádla a další písňotvorné předměty.
Na každém z našich dobrodružných putování se prostřednictvím písní a příběhů setkáme s některými svéráznými postavami z pestrého historického období.

Celý pořad je zároveň skutečným příběhem country písničky od prastarých kořenů k jejím prvním nahrávkám.

Zapojení dětí: zpěv, pohyb, hra na hudební nástroje
Délka programu: 60 minut nebo dohodou
Vhodné pro 1. a 2. stupeň ZŠ a MŠ (každé vystoupení je osobitý originál respektující věkovou skladbu mladých posluchačů a místní podmínky)


Neváhejte, v naší plachetnici plující přes Atlantik zbývá už jen několik málo volných míst !! 

 
Pořad Martina Žáka a jeho old-time country kapely Stará almara nazvaný Country tance ze stařičké stodoly patří do naší zábavné a vzdělávací kolekce svérázných koncertů pro školy.

Na naší tancovačce se děti stanou součástí strhující lidové zábavy, která byla živou vodou pro bezpočet předchozích generací.

Zapojení dětí: skupinové country čtverylky pod vedením „callera“ i individuální country dupárny
Délka programu: 60 minut nebo dohodou
Vhodné pro 1. a 2. stupeň ZŠ a MŠ (každé vystoupení je osobitý originál respektující věkovou skladbu mladých posluchačů a místní podmínky).
Stylové oblečení vítáno !


Tak už vyskočte ze židlí, chatrná vrata naší stařičké stodoly se právě otevírají !!Videoukázku z pořadu Country tance ze stařičké stodoly najdete
zdevideoukázka.


 


„Všichni jsme měli country oblečení, já měl kostkovanou košili, klobouček a na krku uvázaný šátek. Bylo tam veselo. Dostali jsme pohled, ale museli jsme za to ukázat, co jsme se od nich naučili. Bylo to moc hezké a veselé.“

Filip Zetek (3.A)


„Stará almara se mi líbila. Hrála ve složení kontrabas, kytara, banjo a housle. Jejich hudba je rytmická. Na takovou hudbu se dobře tancuje.“

Eliška Pozníková (3.A)


„Tancovali jsme zpívali a tleskali do rytmu Tanečky se mi moc líbily a učil jsem je doma i mamku.“

Filip Koštejn (3.B)


„Tancovali jsme celou hodinu. Ani jsme si nesedli na zadek, prostě super !“

Lucka Jesínková (3.B)
Máte zájem o školní koncert Martina Žáka ?
Kontaktujte nás, prosím, na
tel. / fax: 487 863 963, E-mail: email@countryhome.cz

Nabízíme originální pořady s tradiční country hudbou a dobovými nástroji vhodné pro kluby, školy, dětské tábory a podobně, dále vystoupení na koncertech a festivalech, hudební produkci v muzeích či skanzenech, hudební lekce a semináře.
Podrobnější informace včetně video ukázek naleznete zde. Koncerty pro školy zde.

sirka 560px

Poutníče, právě se nacházíš na stránkách www.martinzak.cz
věnovaných old-time i new-time country písním a příběhům Martina Žáka.

Co se děje | O Martinovi | Martinova Stará almara | Martinovi hrdinové | Nástroje | Písničky | Video
Nabídka pořadů | Koncerty pro školy | Co bude | CD | DVD | Publikace | Co bylo | Ohlasy | Kontakt

Martin Žák děkuje všem, kteří mu ukázali cestu; jsou to zejména
Mike Seeger, Pete Seeger, David Holt, Wayne Erbsen, Laura Boosinger, Janette and Joe Carter, Will Keys, John Hartford, Michael J. Miles a další old-time hrdinové včetně těch, jejichž jména už odvál čas.
Ale také Merle Haggard, Gordon Lightfoot, Johnny Cash, Kris Kristofferson, John Denver…
© 2019 Martin Žák